Raili Tang: Flower Power (2024). Kuva: Angel Gil.

TULOSSA: GALLERIA K | VÄREIN AJATELTU | 21.11.2025-22.2.2026

Värein ajateltu -näyttely käsittelee värejä ja värinkäyttöä nykytaiteessa sekä värien kautta muodostuvia tunnelmia ja maailmoja.

Näyttelyn on kuratoinut Vantaan taidemuseo Artsi ja se on koottu Vantaan taidemuseon kokoelmaan kuuluvista taideteoksista.

Näyttely on avoinna 21.11.2025-22.2.2026 Galleria K:ssa Tikkurilassa.

Näyttelyn taiteilijat:
Ilppo Alho, Göran Augustson, Viljami Heinonen, Sirpa Häkli, Hilda Kozári, Noomi Ljungdell, Kerttu Saali, Raili Tang, Reijo Viljanen

PEIJAKSEN KÄYTÄVÄGALLERIA | PÄIVI KINNUNEN JA JORMA REIMAN | PERHOSTELUA | 3.11. – 28.11.2025

PERHOSTELUA-näyttely esillä marraskuun ajan Peijaksen sairaalan käytävägalleriassa

 

Peijaksen sairaalan käytävägallerian toiselle seinustalle on asettunut perhosia. Jorma Reimanin tuoreet valokuvat tarjoavat mukavassa mittakaavassa monenlaisia näkymiä perhosten kesäisestä elämästä:
perhosia päivällä – perhosia yöllä
perhosia kukilla – perhosia baarissa
tuttuja lajeja – harvinaisempia lajeja
värikylläisin siivin – hillitymmällä väriskaalalla

Käytävägallerian toiselta seinustalta löytyy
Päivi Kinnusen sekatekniikkamaalauksia kokoelmasta “Mukavuusalueestani en luovu”. Maalaukset ovat valmistuneet vuoden 2025 aikana.

 

Näyttelytila on avoinna arkisin maanantaista perjantaihin klo 8:00 – 18:30.

Peijaksen sairaalan osoite: Sairaalakatu 1 01400 Vantaa