GALLERIA K – ALATASO | ROZALIA JANOVIC JA KARI PAAJANEN | EXÓTRŌPOS | 7.-30.8.2026

Exótrōpos (ἐξότροπος) rakentuu kahdesta antiikin kreikan juuresta:
exo- (ulos, ulkopuolelle) ja -tropos (kääntyminen, suunta, tapa).
Sana merkitsee ulospäin kääntyvää / ulospäin suuntautuvaa.

Näyttely on jatkoa vuoden vaihteen Vaasan taidehallin studion kokonaisuudelle, tosin nyt täysin uusin Rozalian keramiikkaveistoksin. Kaksikymmentä ennen näkemätöntä teosta muodostavat neljä itseellistä kokonaisuutta: Gemma (Nuppu-sarja), Floridus (Kukoistava-sarja), Exótrōpos (Ulospäin suuntautuva -sarja) ja Affectus silvarum (Metsäsuhde). Täysin uudet työt ovat syntyneet Taiteen edistämiskeskuksen apurahan mahdollistamina loppukevään ja kesän aikana. Kari täydentää uunituoreella cactus-teoksella omaa kahden teossarjan kokonaisuuttaan (Maan alla on maan voima ja Maanpäälinen-sarja). Siinä missä Rozalian kolmiulotteiset veistokset pursuavat värejä moneen suuntaan, Karin valokuvateokset hakeutuvat tasoon ja avaavat kysymyksiä pinnan takana lymyävään todellisuuteen.

Ote päiväkirjasta (Rozalia): ”Mitä tapahtuu, kun puutarhuri päättää pitää viljelytauon palstallaan?Muistot ja intohimo kasvattamiseen edellisen kesän kukinnoista ja sadoista suuntaavat ulos, muuttuen ja saaden veistosten olomuodon: terrakotta- ja lasitettuina keramiikkateoksina.”

Muistiinpanoista (Kari): ”Uuden akustisen bändin myötä, jonka arkaainen tulkinta lähestyy maailmaa äärimmäisen pelkistyneenä, saa omatkin valokuvateokset, riisuttuna kaikesta krumeluurista, tuntumaan todellisilta ja maaläheisiltä.”

 

Tervetuloa avajaisiin torstaina 6.8. klo 17-19!

Posted in Näyttelyt, Uutiset.